HukukYatırım

Bankacılık Kanunu Değişiyor

Finansal piyasalar, kalkınma ve yatırım bankacılığı, manipülatif hareketler ile kişisel verilerin korunmasına yönelik olarak bir dizi değişiklik içeren “Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Müşterilere Ait Verilere KVKK Işığında Sınırlamalar Getirildi

Yapılan yasa değişikliği ile bankalar ile iletişime geçen müşterilerin her türlü kişisel verisi müşteri sırrı haline geliyor. Bilindiği üzere halen güncelliğini koruyan önemli bir düzenleme olan KVKK ile kişisel veriler koruma altına alınmıştı. Yapılan bu son düzenleme içeriğinde, müşterilerin açık rızası olsa bile kendisinden bir talep veya talimat gelmediyse kişisel verileri yurt içinde veya yurt dışında üçüncü kişilerle paylaşılamayacak veya buralara aktarılması mümkün olmayacak. Değişiklikteki önemli bir nokta, BDDK’ya kişisel veya müşteri sırrı niteliğindeki verilerin yurt dışına aktarılmasını yasaklama yetkisidir. BDDK bunun yanı sıra bankaların bilgi sistemlerini yurt içinde tutması gerektiğine ilişkin de karar alabilecek.

Kalkınma ve Yatırım Bankaları Faizsiz Fon Kullandırabilecek

Kalkınma ve yatırım bankaları ile ilgili de önemli bir düzenleme söz konusu. Bu bankalar da, katılım bankaları gibi “faizsiz fon” kullandırabilecek. Yatırım amaçlı izinsiz mevduat toplama işlemleri, banka isimlerinin haksız bir şekilde kullanılması gibi durumlarda ilgili internet sitelerine erişim engeli de uygulanabilecek.

Manipülatif Hareketlerin Cezası Artıyor

Piyasa üzerinde manipülatif hareketler yapanlar hakkında verilen idari para cezaları artırılıyor. 6362 sayılı kanunda düzenlenen “bilgi suistimali suçu” ve “piyasa dolandırıcılığı” suçuna ilişkin cezaların alt sınırı 2 yıldan 3 yıla çıkıyor.

Abdulkadir Gündüz
Yaklaşık 8 yıla yakın bir süre Python, PHP, JS gibi farklı yazılım teknolojilerinde küçük, orta ve büyük ölçekte yazılım geliştirme süreçleri içerisinde Yazılım Geliştirici olarak yer aldım. FB Business, E-Posta Pazarlama, Google Ads gibi farklı dijital pazarlama çalışmaları gerçekleştirdim. Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum ve halen Avukatlık yapıyorum. HukukveTeknoloji.com'u kurarak teknoloji hukuku alanında daha iyi hukukçular yetiştirme amacına katkı sağlamak istiyorum.

    İlgini Çekebilir

    Yanıtla

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Daha Fazla Hukuk