Hukuk

Hindistan Yüksek Mahkemesi Siyasi Parti Adaylarının Sabıka Kaydının Yayınlamasını Şart Koştu

Hindistan Yüksek Mahkemesi, siyasi partilere Perşembe günü adli sicil kaydı olan adayların isimlerini ve neden seçildiklerinin gerekçesini yayınlamalarını emretti.

Mahkeme bu kararı ile Hindistan’da siyasetin artan suçluluğunu ve insanlar arasındaki bu suçluluk hakkında bilgi eksikliğini gidermeyi amaçlıyor. Mahkeme bunu yapmak için siyasi parti adaylarına, kendilerine karşı açılan herhangi bir ceza davası hakkında partilerini bilgilendirmeleri için talimatlar verdi.

Daha sonra siyasi partilerin bu bilgileri web sitelerine koymaları ve adayların öncülleriyle ilgili gazetelerde ve elektronik medyada bir bildiri yayınlamaları gerektiğini açıkladı. Bu ayrıntıların, adayın seçiminden sonraki 48 saat içinde veya adaylıkların ilk başvuru tarihinden iki hafta önce (hangisi daha erkense) yayınlanması gerekiyor ve ardından ilgili siyasi partinin, Seçim Komisyonu ile üç gün içinde bir rapor sunması gerekiyor.

Mahkeme bu kararı verirken, siyasete karışan suçluların sayısında ciddi bir artış olduğunu kaydetti. 2004 yılında, Hindistan Parlamentosu’nun yüzde 24’ünün aleyhinde açılan ceza davaları var iken 2019’da bu oran yüzde 43’e yükseldi. Buna rağmen siyasi partiler sık ​​sık cezai geçmişe sahip adayların neden aday olarak seçildikleri hakkında hiçbir açıklama yapmadı.

Mahkemenin vermiş olduğu karara uymayan siyasi partilerin bu hareketlerinin mahkemenin emirlerine saygısızlık olarak değerlendirileceği belirtildi.

Kaynak: Jurist.org

Abdulkadir Gündüz
Yaklaşık 8 yıla yakın bir süre Python, PHP, JS gibi farklı yazılım teknolojilerinde küçük, orta ve büyük ölçekte yazılım geliştirme süreçleri içerisinde Yazılım Geliştirici olarak yer aldım. FB Business, E-Posta Pazarlama, Google Ads gibi farklı dijital pazarlama çalışmaları gerçekleştirdim. Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum ve halen Avukatlık yapıyorum. HukukveTeknoloji.com'u kurarak teknoloji hukuku alanında daha iyi hukukçular yetiştirme amacına katkı sağlamak istiyorum.

    İlgini Çekebilir

    Yanıtla

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Daha Fazla Hukuk