HukukYatırım

Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama ile Herkes Yatırımcı Oluyor

Bundan yıllar öncesinde uzun bir süre ilgi alanımda olan Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama nihayetinde geç de olsa ülkemizde yasalaştı. Hisse bazlı ortaklık diyebileceğimiz bu sistem ile artık küçük miktarlarda yatırımlar ile Startup’lara yatırım yapılabilecek. Tebliğin 21. maddesinde belirtildiği üzere son 5 yıl içerisinde kurulan ve teknoloji ya da üretim faaliyetinde bulunan girişimler bu tebliğ kapsamında yatırım toplayabilecek. Yurt dışında oldukça başarılı bir şekilde uygulanan bu model ile birçok girişim büyüyerek ileri seviyelere geldi. 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 35/A ve 99 uncu maddelerine dayanılarak hazırlanan Hisse Bazlı Kitlesel Fonlamanın ne tür kurallar ve yenilikler içerdiğini detaylıca bu yazımda inceleyeceğim.

Platform Kurma Şartları

Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var. 3. kişilerden yatırım amaçlı fon toplayabilmek için SPK’dan lisans alınması gerekiyor ve alınan bu lisans belirli bir süre için yalnızca o işe özgülenmiş olması gerekiyor. Örneğin “Tarım sektöründe” bir girişim için yatırımcılardan sermaye toplanacaksa yalnızca o iş için bunu toplayabilir ve kullanabilirsiniz. Yapılan yatırım farklı bir alanda kullanılamaz. Tebliğin 20. maddesinde belirtildiği üzere, fonun hangi amaçlarla kullanılacağına dair girişimci tarafından bir rapor hazırlanması bekleniyor. Kısaca, tarım sektörü için topladığınız yatırımı Dijital Para sektöründeki girişiminiz için kullanamazsınız. O işe özgülenmiş olma şartı bu anlama geliyor. Tebliğin içeriğine detaylıca baktığımızda platform kurabilmek için asgari 1.000.000 Türk Lirası olan sermayesinin tamamının nakden ödenmiş olması ve ödenmiş sermayesi ile öz sermayesinin bu tutardan az olmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra şirket yapısı Anonim Şirket olmalı ve Ticaret unvanında “Kitle Fonlama Platformu” ibaresi de bulunmalıdır. Yönetim kurulunun oluşma şekline baktığımızda asgari olarak 3 kişiden oluşması ön görülmüştür. Bu tür kitlesel fonlama sistemleri daha çok elektronik ortamda fon topladıkları için elektronik alt yapının da hazır ve kurulmuş olması gerekiyor.

Yatırım Komitesi

Paya Dayalı Kitlesel Fonlama Platform Tebliğinde öne çıkan en önemli nokta Yatırım Komitesidir. Zira Yatırım Komitesi’nin en az 3 kişiden oluşması isteniyor. Yine üye sayısının çoğunluğunun finans, girişimcilik, işletmecilik, hukuki danışmanlık, teknoloji, sanayi ve ticaret gibi alanlarda en az beş yıllık tecrübeye sahip kişilerden olması şart. Yatırımcılardan en az birisinin Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 seviyesinde lisansa sahip olması da aranan diğer özelliklerden biri. Görüleceği üzere yasa koyucu platformların tecrübeli kişilerden oluşması gerektiğini vurguluyor.

Yatırım Sınırları

Tebliğin 15. maddesine baktığımızda girişimlere yatırım yapmak isteyen yatırımcıların ne düzeyde yatırım yapabileceğinin sınırları belirlenmiştir. Bu madde de belirtilen sınırların çizilmesinde ki amaç, yatırım tecrübesi bulunmayan yatırımcıları korumaya yönelik bir adımdır. Nitekim yatırımcının bir takvim yılı içerisinde yapabileceği maksimum yatırım miktarı 20.000 TL olarak belirlenmiştir. Yatırımcı 100.000 TL’yi aşmamak kaydı ile platforma bildireceği yıllık gelirin %10’unu aşmayacak şekilde yatırım yapmasının da önü açılmıştır. Sadece SPK’nın faaliyet izni verdiği ve listesinde yayınladığı platformlar kitle fonlamasına aracılık etmesi mümkündür. 16. maddede öne çıkan bir diğer husus ise yatırımın nakden ödenmesidir. Nakit harici yatırım mümkün değildir. Platformda listelenmeden önce veya listelenirken şirketleşme şartı mevcut değil ancak fonu almadan önce girişimin şirketleşme işlemlerini tamamlaması gerekiyor ve şirketleşme sonrasında fon, ilgili şirkete platform tarafında aktarılabiliyor. Bu önemli bir nokta.

Sistemin İşleyiş Süreci

Bu yasanın yürürlüğe girmesi Türkiye’deki girişimlere yatırım oranını ne düzeyde artıracak süreç içerisinde göreceğiz. Zira Startup dediğimiz bir tarafı yenilik içeren teknolojilere dayalı girişimler yüksek riske sahip. Bu alanda yapılmış birçok araştırmaya göre Startup’ların 95% i kapanıyor. Ülkemizde yatırım kültürü de oldukça zayıf. Ortaklık süreçleri iyi gitmiyor. Bu modelin yurt dışındaki örneklerine baktığımızda örneğin İngiltere merkezli SeedInvest 250 binden fazla yatırımcı ve 150 Milyon Dolardan fazla yatırım toplamayı başardı. Modelin işleyebilmesi için ülkemizde öncelikle bu alana ilginin artması ve yatırımcıların da girişimcilik ekosistemi hakkında bilinçlenmesi gerekiyor.  Umarım süreç içerisinde Türkiye’de istediği noktaya ulaşabilir.

Abdulkadir Gündüz
Yaklaşık 8 yıla yakın bir süre Python, PHP, JS gibi farklı yazılım teknolojilerinde küçük, orta ve büyük ölçekte yazılım geliştirme süreçleri içerisinde Yazılım Geliştirici olarak yer aldım. FB Business, E-Posta Pazarlama, Google Ads gibi farklı dijital pazarlama çalışmaları gerçekleştirdim. Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum ve halen Avukatlık yapıyorum. HukukveTeknoloji.com'u kurarak teknoloji hukuku alanında daha iyi hukukçular yetiştirme amacına katkı sağlamak istiyorum.

    İlgini Çekebilir

    Yanıtla

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Daha Fazla Hukuk