Sözlük

Bireysel Katılım Yatırımcısı

4059 sayılı Bireysel Katılım Sermayesi Kanunu ile yüksek risk içermesi nedeniyle finansmana erişimde sıkıntı yaşayan başlangıç veya büyüme aşamasındaki girişimler için finansal bir araç olan bireysel katılım
sermayesinin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Bu kanun kapsamında Hazine Müsteşarlığı belirli şartları sağlayan yatırımcılara lisans vermekte ve bu süreci denetlemektedir.

Melek Yatırım Ağı olarak bilinen yatırım ağlarının akreditasyon işlemleri ile bu ağların desteklenip gelişmesinden, denetlenmesine kadar süreci Hazine Müsteşarlığı yürütmektedir. Lisanslı Bireysel Katılım Yatırımcısı(Melek Yatırımcı) olmanın en önemli avantajı 213 sayılı Vergi Usul Kanununun değerlemeye ait hükümlerine göre hesapladıkları hisselerin tutarlarının %75’ini yıllık beyannamelerine konu kazanç ve iratlarından hisselerin iktisap edildiği dönemde indirebilmesidir.

Lisanslı Melek Yatırımcı olabilme şartları yönetmelik ile belirlenmiştir.

Abdulkadir Gündüz
Yaklaşık 8 yıla yakın bir süre Python, PHP, JS gibi farklı yazılım teknolojilerinde küçük, orta ve büyük ölçekte yazılım geliştirme süreçleri içerisinde Yazılım Geliştirici olarak yer aldım. FB Business, E-Posta Pazarlama, Google Ads gibi farklı dijital pazarlama çalışmaları gerçekleştirdim. Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum ve halen Avukatlık yapıyorum. HukukveTeknoloji.com'u kurarak teknoloji hukuku alanında daha iyi hukukçular yetiştirme amacına katkı sağlamak istiyorum.

    Yanıtla

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir