İncelemeTeknoloji

Yanlışlıkla Kapatılan Chrome Sekmelerini Nasıl Kurtarırım?

Chrome’un masaüstü sürümünde onlarca açık sekme olduğunu ve sonrasında çöktüğünü fark ettiğinizde oluşan his oldukça sinir bozucu. “Geri Yükle” seçeneğini kullanmaya çalıştığımızda hiçbir sonuç elde edemeyiz.

Neyse ki Google, bu ilk ve en belirgin aracın size yardımcı olamaması durumunda üzerinde çalışmış olduğunuz şeyi kurtarmayı nispeten kolaylaştırdı.

Chrome geçmişinizi kontrol edin

Chrome’u yeniden açtığınızda, sağ üst köşedeki üç nokta menüsünü tıklayın ve “Geçmiş” i seçin. “Son Kapatılan” altında, açtığınız her pencereye karşılık gelen bir dizi site adresi görmelisiniz. Ayrıca tüm geçmişinizi de çekebilirsiniz; biraz araştırın ve Chrome’u kapattıktan sonra ilk kez başlattığınız anları arayın. Hatırladığınız varsayılarak, önceden açık olan tüm sekmeleriniz bu kesme noktasının üstünde listelenmelidir.

“Kaldığınız yerden devam et” seçeneğini etkinleştirin

Chrome’u açtığınızda yukarıda menüde Ayarlara girin. Burada Chrome’u başlangıçta açık olan tüm sekmeleri yeniden başlatmaya yönlendirmek için bir seçenek bulacaksınız. Ayarlar sayfanızın en altına gidin ve “Kaldığınız yerden devam et” i seçin. Bu, etkin bir çalışma alanını korumanın hızlı ve kolay bir yoludur. Böylece her defasında kaldığınızdan yerden açık sekmelerden devam etmenizin önünü açar.

Klavye kısayolu ile hızlıca halledin

Basit klavye kısayolları yanlışlıkla kapatılan sekmeleri yeniden başlatabilir. PC kullanıcısı iseniz CTRL + Shift + T‘ye basın. Mac kullanıyorsanız Command + Shift + T tuşu ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede yanlışlıkla kapatmış olabileceğiniz bir şeyi geri yükleme işlemini hızlıca yapabilirsiniz.

Tarayıcınızı çok erken kapatmanızı önleyin

Kendinizi yanlışlıkla tarayıcınızdan çıkarken bulursanız ve bir Mac kullanıcısıysanız, “Çıkmadan Önce Uyar” özelliğini (Chrome menüsünün altında) etkinleştirin ve çıkmak için Command + Q tuşlarını kullanın. Bu sekmelerinizi yanlışlıkla kaybetme olasılığını azaltır.

Abdulkadir Gündüz
Yaklaşık 8 yıla yakın bir süre Python, PHP, JS gibi farklı yazılım teknolojilerinde küçük, orta ve büyük ölçekte yazılım geliştirme süreçleri içerisinde Yazılım Geliştirici olarak yer aldım. FB Business, E-Posta Pazarlama, Google Ads gibi farklı dijital pazarlama çalışmaları gerçekleştirdim. Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum ve halen Avukatlık yapıyorum. HukukveTeknoloji.com'u kurarak teknoloji hukuku alanında daha iyi hukukçular yetiştirme amacına katkı sağlamak istiyorum.

    İlgini Çekebilir

    Yanıtla

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir